شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آلرژی بهاری و علائم آن

بهار زیباست، اما یکی از فصل‌های مهم سال برای آلرژی‌های فصلی است.

بهار زیباست، اما یکی از فصل‌های مهم سال برای آلرژی‌های فصلی است. با انتشار گرده گیاهان، میلیون ها نفر از افراد مبتلا به تب یونجه شروع به بوییدن و عطسه کردن می کنند. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما می‌توانید اقداماتی را برای مهار آلرژی‌های فصل بهار انجام دهید، از داروها گرفته تا درمان های خانگی.

آلرژی بهاری

علل آلرژی بهاره

با ترشح شدن گرده گیاهان، میلیون‌ها نفر از افراد مبتلابه تب یونجه شروع به بوییدن و عطسه کردن می‌کنند. هیچ درمانی برای آلرژی فصلی وجود ندارد، اما می‌توان اقداماتی را برای مهار آلرژی‌های فصل بهار انجام داد که طیف وسیعی از داروها تا سبک زندگی را شامل می‌شود. آلرژی فصلی توسط بهترین متخصص آلرژی علل مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ بزرگ‌ترین محرک آلرژی بهار، گرده‌افشانی است. درختان، علف‌ها و گل‌ها این دانه‌های ریز را در هوا رها می‌کنند تا گیاهان دیگر را بارور کنند. هنگامی‌که آن‌ها وارد بینی فردی می‌شوند که آلرژی دارد، سیستم دفاعی بدن را مخدوش می‌کند. سیستم ایمنی به‌اشتباه گرده‌ها را به‌عنوان یک خطر می‌بیند و آنتی‌بادی‌هایی را آزاد می‌کند که به آلرژن ها حمله می‌کنند و منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی به نام هیستامین در خون می‌شود. هیستامین‌ها باعث ایجاد آبریزش بینی، خارش چشم و سایر علائمی می‌شوند که در صورت داشتن آلرژی، افراد با آن‌ها آشنایی بسیاری دارند. گرده‌ها می‌توانند کیلومترها سفر کنند، بنابراین فقط مربوط به گیاهان اطراف شما نیست.برخی افراد

آلرژی به فصل بهار هم دارند.

محرک ها عبارتند از:

محرک‌های ترشح هیستامین شامل موارد زیر می‌باشد:

الف- درخت‌ها:

1- توسکا

2- درخت زبان‌گنجشک

3- آسپن

4- راش

5- باکس بزرگ

6- سرو

7- چوب‌پنبه‌ای

8- سرو

9- سنجد

10- هیکوری

11- ارس

12- افرا

13- توت

14- بلوط

15- زیتون

16- نخل

17- کاج

18- صنوبر

19- چنار

20- بید

ب- علف‌ها و گیاهان:

برمودا

فسکیو

جانسون

ژوئن

باغ میوه

چچم پایدار

بوریای غول آسا

علف شور

بهاری شیرین

تیموتی(یکی از گونه‌های گندم)

تعداد گرده‌ها به‌ویژه در روزهایی که نسیم می‌وزد، این دانه‌های عطسه‌آور را جمع می‌کند و آن‌ها را در هوا پراکنده می‌سازد، بسیار زیاد است. از طرف دیگر، روزهای بارانی، مواد حساسیت‌زا را از بین می‌برند و علائمی نظیر موارد زیر را نشان می‌دهند که گویای شخصی است که دچار آلرژی فصلی گردیده است.

  • آبریزش بینی
  • اشک چشم
  • عطسه کردن
  • سرفه کردن
  • خارش چشم و بینی
  • حلقه‌های سیاه زیر چشم

نحوه تشخیص آلرژی

بدین‌صورت می‌باشد که با پزشک عمومی خود مشورت می‌کنید. آن‌ها ممکن است شما را برای آزمایش به یک متخصص آلرژی ارجاع دهند. متخصص آلرژی احتمال دارد یک آزمایش پوستی به شما بدهد که شامل خراش دادن سطح پوست با مقدار کمی آلرژن (تست پریک)، یا تزریق یک نمونه کوچک از یک آلرژن رقیق شده به زیر پوست بازو یا کمر شما است، می‌باشد. اگر به این ماده حساسیت دارید، یک برآمدگی کوچک قرمز رنگ ایجاد می‌شود. گاهی ممکن است آزمایش خون نیز لازم باشد. حال بعد از تشخیص و تائید آلرژی داشتن یک فرد، مراقبت‌ها و درمان‌هایی برای فرد در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند موارد زیر را در برگیرد.

آنتی‌هیستامین‌ها با کاهش میزان هیستامین در بدن، عطسه، بوییدن و خارش را کاهش می‌دهند.

داروهای ضد احتقان رگ‌های خونی در مجاری بینی را کوچک می‌کنند تا احتقان و تورم را از بین ببرند.

اسپری‌های ضد احتقان بینی، گرفتگی را از بین می‌برند و ممکن است انسداد مجاری بینی را سریع‌تر از ضد احتقان های خوراکی و بدون عوارض جانبی پاک کنند.

اسپری‌های بینی استروئیدی التهاب را کاهش می‌دهند و بهترین درمان اولیه هستند. فقط سه مورد، بودزوناید (آلرژی راینوکورت)، فلوتیکاسون (فلوناز)، و تریامسینولون، بدون نسخه در دسترس هستند. اسپری بینی کرومولین سدیم می‌تواند با جلوگیری از انتشار هیستامین قبل از شروع علائم آلرژی از تب یونجه جلوگیری کند.

حتی اگر می‌توانید این داروهای آلرژی را بدون نسخه تهیه کنید، بهتر است ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا از انتخاب داروی مناسب مطمئن شوید. برخی از آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی شوند، بنابراین اگر آن‌ها را در طول روز مصرف می‌کنید مراقب باشید. انواع دیگری نیز موجود است که باعث خواب‌آلودگی نمی‌شوند. اگر احساس می‌کنید که برای بیش از چند روزبه آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضداحتقان بدون نسخه نیاز دارید(مدت زمان استفاده زیاد بود)، با پزشک خود مشورت کنید. ایمونوتراپی نیز به‌تدریج دوزهای آلرژن را افزایش می‌دهد تا زمانی که بدن شما بتواند آن را مدیریت کند. این درمان می‌تواند علائم شما را برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایر انواع داروهای آلرژی تسکین دهد. اگرچه برای همه افراد کارساز نمی‌باشد، اما می‌تواند علائم برخی را برای چند سال از بین ببرد.

آیا درمان های خانگی برای آلرژی وجود دارد؟

برای شستشوی بینی از ترکیبی از آب گرم، حدود یک چهارم قاشق چایخوری نمک و یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین برای پاکسازی مخاط و باز کردن مجاری سینوس استفاده می شود. برای تهیه محلول از آب مقطر، استریل یا قبلاً جوشیده شده استفاده کنید.

نکات و درمان های آلرژی بهاره

قرار گرفتن در معرض محرک های آلرژی را کاهش دهید

برای کاهش قرار گرفتن در معرض چیزهایی که باعث ایجاد علائم و نشانه های آلرژی شما می شوند (آلرژن ها):

در روزهایی که باد می وزد در خانه بمانید. بهترین زمان برای بیرون رفتن پس از باران است که به پاکسازی گرده ها از هوا کمک می کند.

چمن زنی، از بین بردن علف های هرز و سایر کارهای باغبانی را که مواد آلرژی زا را تحریک می کنند، به عهده بگیرید.

لباس‌هایی را که بیرون پوشیده‌اید در بیاورید و دوش بگیرید تا گرده‌ها را از روی پوست و موهایتان بشویید.

لباس های شسته شده را بیرون آویزان نکنید – گرده ها می توانند به ملحفه ها و حوله ها بچسبند.

اگر کارهای بیرون را انجام می دهید از ماسک گرده استفاده کنید.

زمانی که تعداد گرده ها زیاد است اقدامات بیشتری انجام دهید

علائم و نشانه های آلرژی فصلی ممکن است زمانی که گرده های زیادی در هوا وجود دارد، تشدید شوند. این مراحل می تواند به شما در کاهش قرار گرفتن در معرض کمک کند:.

در شب یا هر زمان دیگری که تعداد گرده ها زیاد است، درها و پنجره ها را ببندید.

از فعالیت در فضای باز در اوایل صبح که تعداد گرده ها در بالاترین میزان است خودداری کنید.

هوای داخل خانه را تمیز نگه دارید

هیچ محصول معجزه آسایی وجود ندارد که بتواند تمام آلرژن های موجود در هوای خانه شما را از بین ببرد، اما این توصیه ها ممکن است به شما کمک کند:

از سیستم تهویه مطبوع خانه و ماشین خود استفاده کنید.

اگر در خانه خود گرمایش هوا یا تهویه هوای اجباری دارید، از فیلترهای با راندمان بالا استفاده کنید و برنامه های منظم تعمیر و نگهداری را دنبال کنید.

هوای داخل خانه را با رطوبت گیر خشک نگه دارید.

از یک فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا  قابل حمل در اتاق خواب خود استفاده کنید.

کف ها را اغلب با جاروبرقی که دارای فیلتر است تمیز کنید.

پاسخ

Call Now Button