شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آسم در دوران بارداری

آسم یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است، حتی بسیاری از خانم ها تا قبل از بارداری دچار این عارضه نشده اند. آسم در دوران بارداری، نه تنها می تواند خود شما را درگیر کند بلکه می تواند باعث قطع اکسیژن به جنین شود. اما این مورد به معنای سخت شدن زایمان و یا خطر برای جنین نیست.
خانم های باردار مبتلا به آسم که نسبت به کنترل شرایط اقدام می کنند، بارداری طبیعی را خواهند داشت.
بسیاری از درمان های آسم در دوران بارداری کاملا ایمن هستند.

خطرات عدم کنترل آسم در دوران بارداری

در صورت سابقه ابتلا به آسم، خس خس کردن صدا و یا تنگی نفس الزاماً به معنای ابتلا به آسم در دوران بارداری نیست. خفیف بودن علائم نیز معمولا جای نگرانی ندارد، اما در هر حال این اختلال می تواند خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد.
عدم کنترل آسم در طول بارداری می تواند خطرات زیر را برای مادر به همراه داشته باشد:
– فشار خون بالا
– مسمومیت بارداری، شرایطی که باعث بالا رفتن فشار خون می شود و می تواند جفت، کبد، کلیه ها و مغز را نیز درگیر کند.
از جمله خطرات آسم برای جنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مرگ جنین قبل و یا بعد تولد
– رشد غیر طبیعی جنین؛ نوزاد با جثه کوچکی به دنیا خواهد آمد.
– تولد نوزاد قبل از کامل شدن سی و هفت هفته بارداری
– به دنیا آمدن نوزاد با وزن پایین

درمان آسم و بارداری

درمان و کنترل آسم در خانم های باردار همانند دیگر بیماران خواهد بود. درمان هایی با هدف کنترل التهاب و پیشگیری از بروز حملات قبلی در نظر گرفته خواهد شد. بخشی از درمان می تواند شامل بررسی حرکات جنین باشد که با لگد زدن های جنین به شکم مادر نیز مشخص خواهد شد.
به مرور زمان از میزان حرکات جنین کاسته می شود. اگر در طول حملات آسم، متوجه کم شدن میزان حرکات جنین خود شدید، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.
در خصوص آسم دوران بارداری باید به موارد زیر اهمیت داده شود:
– عملکرد ریه باید در طول دوران بارداری بررسی شود تا از رسیدن اکسیژن کافی به جنین نیز اطمینان حاصل گردد. از آن جایی که شدت آسم در طول بارداری تغییر می کند، توصیه می شود این چکاپ هر ماه انجام شود.
– بررسی حرکات جنین به صورت روزانه بعد از هفته بیست و هشتم
– اولتراسوند بعد از هفته سی و دو بارداری به منظور بررسی رشد جنین، به خصوص اگر آسم کنترل نشده باشد و یا به نسبت شدید باشد.
– در صورتی که از محرک های آسم مانند سیگار دوری شود، امکان کم کردن میزان داروهای مصرفی وجود دارد. بسیاری از خانم ها علائم مربوط به بینی را نیز دارند که ممکن است ارتباطی میان این قبیل علائم و حملات آسمی وجود داشته باشد.
– آن چه که اهمیت دارد این است که باید در برابر ابتلا به آنفلوآنزا، اقدامات پیشگیرانه رعایت شود. توصیه می شود خانم های باردار واکسن دریافت کنند. واکسن نیز در دوران بارداری کاملا ایمن است و مشکل خاصی را ایجاد نخواهد کرد.
آسم و آلرژی
بسیاری از خانم ها دچار آلرژی و حساسیت مانند رینیت آلرژیک نیز می شوند. درمان آلرژی نیز همانند درمان و کنترل آسم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از جمله روش های درمان حساسیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مصرف داروهای استنشاقی بینی
– مصرف آنتی هیستامین
– دریافت شات آلرژی
– استفاده از ضد احتقان ها، البته با مشورت پزشک

داروهای آسم و بارداری

مطالعات انجام شده نشان می دهند که مصرف داروهای آسم در طول بارداری، عوارض بسیار کمی را برای مادر و جنین به همراه دارد. این در حالی است که احتمال بروز عوارض در صورت عدم کنترل شرایط به مراتب بیشتر از عوارض مصرف دارو خواهد بود.
توصیه ای که به بیماران می شود این است که باید از قطع خودسرانه و یا کاهش دوز داروهای مصرفی بدون دستور پزشک متخصص آسم خودداری کنند. حتماً برای اطلاع دقیق از داروهای مصرفی آسم در طول بارداری به بهترین متخصص آسم و آلرژی مراجعه نمایید.

Source: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/ug2813spec

2 thoughts on “آسم در دوران بارداری

 1. رحمتی - ژانویه 28, 2021 در 12:47 ق.ظ

  سلام هفته ۳۶ بارداریم آسم دارم و وزنم درست بالا نمیاد وتو بررسی قبلیم یک کیلو کاهش وزن داشتم ایا این از عوارض آسمه ودر آخرین سونوم زده ناهنجاری روی جفت دیده میشه آیا این نشان دهنده نقص در جنینم هست

  پاسخ
  • drmahboubi - فوریه 1, 2021 در 6:42 ق.ظ

   سلام
   اگر آسم شما کنترل شده نباشد و درمان مناسب دریافت نکنید بر روی جنین شما می تواند تاثیر کند.
   ناهنجاری مربوطه را بهتر است همکار زنان توضیح دهند وتوصیه می کنم هرچه زودتر آسم شما درست درمان شود.

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button