شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

نگرانی از عوارض واکسن کرونا

بیش از یک سال است که زندگی همه مردم جهان تحت تاثیر کرونا ویروس 2019 (Covid-19) قرار گرفته است. خوشبختانه با ورود واکسن های کرونا نگرانی ها کاهش یافته است و امید می رود که به زودی بیشتر افراد واکسینه شوند. اما مسئله ای که مطرح است، نگرانی از واکسن کرونا و عوارض آن است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی بیشتر واکسن های کرونا و نگرانی درباره آن ها بپردازیم.

نگرانی از عوارض واکسن کووید

عوارض جانبی شایع واکسن کرونا

واکسن ها می توانند با فعال کردن لنفوسیت های T و B، بدن را وادار کنند تا مصونیت ایجاد کند؛ لنفوسیت های T و B سلول هایی هستند که به ترتیب ویروس مورد نظر را تشخیص می دهند و برای مقابله با آن پادتن یا آنتی بادی تولید می کنند. واکسن نمی تواند باعث ایجاد بیماری COVID-19 شود. هیچ واکسنی حاوی فرم کاملی از ویروس حامل این بیماری نیست. از آن جایی که بدن افراد در حال ایجاد ایمنی نسبت به ویروس کرونا است، طبیعی است که فرد عوارض جانبی جزئی را تجربه کند.
طبق تحقیقات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO)، عوارض جانبی رایج واکسن COVID-19 شامل موارد زیر است:

 • تب
 • خستگی
 • سردرد
 • بدن درد
 • لرز
 • حالت تهوع

همچنین ممکن است فرد در اطراف محل تزریق که معمولاً بازو است، عوارض جانبی را تجربه کند. این عوارض می تواند شامل تورم، درد، قرمزی و بثورات خارش دار باشد. مقامات بهداشتی تشخیص می دهند که هر یک از 13 واکسن مجاز COVID-19 می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. این موارد در بیشتر مواقع خفیف بوده است و فقط برای چند روز ادامه دارد، سپس همه این موارد رفع می شود.
عوارض جانبی معمولاً در چند روز اول دریافت واکسن رخ می دهد. پس از واکسیناسیون، بدن برای ایجاد ایمنی در برابر SARS-CoV-2، ویروسی که باعث ایجاد COVID-19 می شود، چند هفته زمان نیاز دارد. بنابراین ممکن است فردی دقیقاً قبل یا بعد از واکسیناسیون به SARS-CoV-2 آلوده شود و همچنان با COVID-19 بیمار شود. دلیل این امر این است که واکسن هنوز وقت کافی برای محافظت از بدن را نداشته است. تجربه عوارض جانبی پس از واکسیناسیون به معنای عملکرد واکسن است و سیستم ایمنی بدن شما آن طور که باید پاسخ می دهد. واکسن ها بی خطر هستند و واکسن زدن به شما در برابر مقابله با COVID-19 کمک می کند.

واکسن کرونا

عوارض جانبی کمتر شایع واکسن کرونا

به محض دریافت واکسن، از فرد خواسته می شود که 15 تا 30 دقیقه در محل واکسیناسیون بماند تا در صورت بروز هرگونه واکنش فوری، کارکنان بهداشت در دسترس باشند. در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی غیر منتظره یا سایر حوادث سلامتی – از جمله عوارض جانبی بیش از سه روز – افراد باید پس از واکسیناسیون به ارائه دهندگان بهداشت محلی خود اطلاع دهند. عوارض جانبی کمتر شایع گزارش شده برای برخی از واکسن های COVID-19 شامل واکنش های آلرژیک شدید مانند شوک آنافیلاکسی است. با این حال، این واکنش بسیار نادر است.

واکنش های آلرژیک و آنافیلاکسی چیست؟

به ندرت، فردی واکنش آلرژیک به یک یا چند ماده از واکسن را تجربه می کند. ممکن است کهیر یا نوع دیگری از ضایعات پوستی، تورم و علائم تنفسی ایجاد شود. واکنش آلرژیک شدید، آنافیلاکسی نامیده می شود و می تواند باعث فشار خون پایین، حالت تهوع و دشواری در تنفس شود.
آنافیلاکسی یک اثر جانبی بسیار نادر واکسیناسیون است. طبق CDC، حدود ۵-۲ نفر در هر میلیون یا کمتر از 0.001٪ افراد پس از دریافت واکسن،آنافیلاکسی را تجربه می کنند.
CDC همچنین توصیه می کند که هرکسی که نسبت به یک دوز واکسن، واکنش آلرژیک داشته باشد، دوز دوم از همان نوع واکسن را دریافت نکند.

میزان فراوانی عوارض جانبی واکسن کووید 19 در زنان

به نظر می رسد عوارض جانبی در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. یک مطالعه توسط محققان CDC نشان می دهد که 78.7٪ از گزارش های عوارض جانبی ارسال شده در ماه اول واکسیناسیون ایالات متحده مبنی بر عوارض رخ داده در زنان بوده است. مطالعه دیگری مشاهده کرد که 15 نفر از 16 زن، علائم آنافیلاکسی پس از واکسن را نشان دادند. این یافته ها با مطالعه 2013 در مورد واکسن H1N1 در طی همه گیری آنفلوانزا در سال 2009 مطابقت دارد که نرخ بالاتری از واکنش های حساسیت را در زنان در سن باروری نسبت به سایر گروه های جمعیت مورد مطالعه نشان می دهد.
هورمون های تولید مثل مانند استروژن و تستوسترون، ممکن است در این اختلاف جنسی نقش داشته باشند. یک منبع معتبر در موش ها نشان می دهد که استروژن باعث تولید آنتی بادی بیشتر در بدن می شود و منجر به پاسخ ایمنی بالاتری می شود.

واکسن کووید 19

عوارض جانبی بالقوه در هر واکسن

اخیراً نگرانی های جدیدی در مورد عوارض جانبی جدی واکسن های COVID-19 وجود دارد. این تأثیرات ممکن است تصادفی باشد و در حال حاضر شواهد قطعی کافی برای ارتباط این تأثیرات با واکسن های خاص وجود ندارد. با این حال، نهادهای نظارتی اقدامات احتیاطی را برای بررسی این نگرانی های ایمنی انجام می دهند. در زیر به چندین عوارض بالقوه این واکسن ها می پردازیم:


Oxford-AstraZeneca (آسترازنکا)


آژانس دارویی اروپا (EMA) و سازمان بهداشت دانمارک اخیراً مشاهده کرده اند که واکسن Oxford-AstraZeneca با لخته شدن خون همراه بوده است. از 5 میلیون نفری که این واکسن را دریافت کرده اند، 30 مورد لخته شدن خون گزارش شده است.
EMA موارد بسیار نادر ترومبوسیتوپنی (موردی که از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند)، پس از واکسیناسیون را تأیید کرد. آن ها اکنون این را در اطلاعات مربوط به محصولات واکسن خود گنجانده اند. با این حال، آن ها تأکید می کنند که مزایای واکسیناسیون هنوز بیش از خطرات آن است.

بهارات هند

منبع معتبر از Bharat Biotech’s Covaxin هیچ عوارض جانبی جدی را نشان نمی دهد.

سینوفارم چین

Sinopharm دو واکسن تولید کرده است که به ترتیب با انستیتوی محصولات بیولوژیکی در پکن و ووهان تولید شده اند. داده های منتشر شده برای این واکسن نشان می دهد که عوارض جانبی جدی نداشته است.

ضرورت دریافت واکسن COVID-19

هر نوع درمان پزشکی خطراتی را به همراه دارد اما در بسیاری از موارد، مزایای آن بیشتر از این خطرات است. منبع مورد اعتماد CDC توصیه می کند که افراد برای جلوگیری از شیوع ویروس عامل COVID-19، واکسینه شوند، مگر در شرایط بسیار خاص.
دریافت واکسن، محافظت کامل در برابر COVID-19 را تضمین نمی کند. از جمله اقدامات احتیاطی، افراد باید رعایت نکات مربوط به فاصله اجتماعی، ماسک زدن در ملاقات عمومی و شستن مکرر دستان خود را ادامه دهند.
در همین حال، بیش از 50 مورد دیگر از واکسن های COVID-19 در حال حاضر در فاز 1-3 آزمایش های بالینی قرار دارند. با گزارش پیشرفت های جدید هر روز، بسیاری از کشورهای جهان به دنبال آینده بدون این بیماری می باشند.

12 thoughts on “نگرانی از عوارض واکسن کرونا

 1. حمید - جولای 29, 2021 در 12:51 ب.ظ

  سلام من دو روزه سینوفارم زدم . دیابت دارم . امروز بدن درد شدید دارم و حالم خوب نیست . احساس سرما خوردگی و گرفتگی بینی دارم .
  از عوارض واکسنه یا کرونا ؟

  پاسخ
  • drmahboubi - اکتبر 9, 2021 در 7:44 ق.ظ

   بعد از تزریق واکسن هم باید مراقبت کنید تا مبتلا نشید

   پاسخ
 2. بزرگمرد راه آزادی - آگوست 10, 2021 در 10:50 ق.ظ

  چرا اینقدر دروغ ؟ هر دو سازمان WHO و CDC برای یهودیان است و آنها خواستار حذف 99 درصد جعیت جهان هستند .

  پاسخ
 3. علیرضا گرجی - آگوست 12, 2021 در 4:01 ق.ظ

  ایا بعد از تزریق واکسن طبیعی میباشد که فرد هیچگونه رفلکس یا عوارض خفیف حتی درد در بازو رانداشته باشد

  پاسخ
  • drmahboubi - اکتبر 9, 2021 در 7:47 ق.ظ

   بله . ممکنه بدون علائم باشه

   پاسخ
 4. Sahel - آگوست 21, 2021 در 11:08 ب.ظ

  من یک خانم23 ساله هستم و 5 روز پیش به همراهِ پدر و مادر و خواهرِ 18 ساله‌م، واکسن آسترازنکا تزریق کردم و مادر و خواهرم هیچگونه عوارضی نداشتند و عوارض در پدرم هم فقط در روز اول و به صورت خفیف بود،اما من الان پس از گذشت5 روز مرگ رو دارم با چشام میبینم و حالم بشدت بد شده و کاملا پشیمونم از اینکه واکسن زدم،خواستم بگم درسته ک عوارض شدید فقط در عده کمی نشون داده میشه ولی اگه اون یه نفر شما باشی کلا پشیمون میشی و درد و زجرش خیلی غیر قابل تحمله،من 5 روزه ک دارم عذاب میکشم و معلوم نیس کی قراره این دردام تموم شه

  پاسخ
  • drmahboubi - اکتبر 9, 2021 در 7:49 ق.ظ

   عوارض در افراد مختلف متفاوت هست اما اگر بیشتر از 3 روز طول کشید حتما به متخصص و یا مراکز بهداشتی مراجعه کنید

   پاسخ
 5. علی - آگوست 23, 2021 در 8:49 ب.ظ

  سلام من مرد هستم چهل و یک سالمه برادرم پدرم دامادمون واکسن استرازنکا زدن پدرم دو روز تب داشت دامادمون دو شب برادرم خفیف بود من دو شبه که دردش و بی حالی و تب و تپش قلب دارم آدم ورزشکاری هم هستم نمیفهمم کی تموم میشه عوارضش به قدری درد استخوان شدیدی کشیدم فهمیدم چند تا استخوان تو بدنمه همش هم بی حالم و ضعف دارم اگر واکسن میزنید دقت کنید منم اولش برام مهم نبودبی خیال بودم ولی اثرات جنبیش زیاده

  پاسخ
 6. فؤاد تاجیک - آگوست 26, 2021 در 11:27 ق.ظ

  درود جناب دکتر محبوبی عزیز🌹🌹
  ساعت ۱۸/۳۰ روز شنبه ۹ مرداد، دوز اول واکسن سینوفارم را تزریق کردم.
  تا نیم ساعت، مشکلی نداشتم ولی بعد از ۴۰ دقیقه، بیشتر علائم کرونا که قبلاً در چند روز تجربه کرده بودم، در ۱۰ دقیقه تجربه کردم (گرفتگی گلو، سردرد، تنگی نفس، گرگرفتگی). تزریق ۵ سی سی اپی نفرین و اکسیژن حالم را بهتر کرد. برخاستم که بروم، دوباره علائم شروع شد. با تزریق ۵ سی سی دیگر اپی نفرین و دریافت اکسیژن، لرزش دست، تپش قلب و درد قفسه سینه به علائم اضافه شد. در نهایت، تزریق دوز دوم واکسن را برایم ممنوع کردند.
  یک ساعت بعد با آمبولانس به اورژانس بیمارستان رجایی رفتم. در آمبولانس، دریافت اکسیژن از بینی، حالم را بهتر کرد. بعد از دو ساعت، نوبت ویزیت رسید و نوار قلب گرفتند. ظاهراً مشکلی نبود و به منزل برگشتم. در نیمه شب، به جز درد خفیف قفسه سینه و کمی تنگی نفس، مشکل دیگری نداشتم.
  اکنون به نظر شما با کرونا و واکسن هایش چه کنم؟
  🤔🤔🥀

  پاسخ
 7. عصمت کاخکی - سپتامبر 9, 2021 در 12:56 ب.ظ

  من ۳۷ ساله ام واکسن سینوفارم زدم بعد از دو هفته گیلن باره شدم و الان به شدت از واکسن زدن پشیمونم نمیدونم کی میتونم درست راه برم و کارهام رو انجام بدم

  پاسخ
 8. منوچهر - اکتبر 13, 2021 در 8:41 ب.ظ

  سلام، ۱۷ سالمه و دو روز پیش واکسن سینوفارم تزریق کردم، الان دو نقزه از بدنم،(ران پا) و پایین شکم ام، جوش زده و کمی هم خارش بدن دارم، این عوارض جدی هست یا نه و زود خوب میشن؟

  پاسخ
 9. حسین احمدی فر - اکتبر 18, 2021 در 3:59 ب.ظ

  سلام من20روزه واکسن سینوفارم زدم بدنم بعد از2هفته بشدت شروع به خارش کرده .اعصاب و روانم بهم خورده .ایا عادیه یا باید به پزشک مراجعه کنم

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button