شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

ردپای کرونا بر روی پوست

با فراگیری ویروس کرونا، نگرانی ها در خصوص تاثیر این ویروس بر روی قسمت های مختلف بدن از جمله پوست بیشتر شده است و گزارش هایی مبنی بر علائم پوستی ویروس کرونا مانند ریزش مو و یا انواعی از راش های پوستی به گوش می رسد.

 

 

تحقیقاتی در خصوص علت بروز این قبیل شرایط پوستی، واکنش های سیستم ایمنی به عفونت و یا درگیری هورمون ها در حال انجام شدن می باشد.
در این مقاله سعی داریم به بررسی علائم پوستی ویروس کرونا بپردازیم.

پوست درگیر با کرونا
قسمت هایی از پوست که درگیر کرونا می شوند

1. توده های قرمز رنگ کوچک و لکه های قرمز مسطح، که عمدتا در موارد شدید بیماری مشاهده می شوند.
2. قرمز شدن سفیدی چشم. التهاب ملتحمه چشم، علامتی است که در مراحل بعدی بیماری و زمانی که بیماری شدید است مشاهده می شود.
3. سرد شدن انگشت ها. کووید 19 می تواند باعث سرد شدن انگشتان دست و پا شود. رنگ پریدگی پوست می تواند با درد و خارش و یا تشکیل تاول هایی همراه باشد. این قبیل جراحات عمدتا در مراحل بعدی بیماری و بعد از ظاهر شدن دیگر علائم مشاهده می شوند و در کودکان بیشتر شایع می باشد.
4. کهیر. ضایعات قرمز و صورتی رنگ همراه با خارش که می توانند به صورت قرمزی با سفیدی مرکزی و یا توده های برجسته ظاهر شوند. التهاب معمولا بعد از چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می شود و گاهی ممکن است خود به خود ظاهر و محو شود.
در بیشتر موارد، کهیر بعد از گذشت ده روز برطرف می شود. کهیر از جمله علائمی است که با دیگر علائم ظاهر می شود. امکان بروز کهیر در تمام بیماران مبتلا به ویروس کرونا در هر رده سنی وجود دارد. کهیر معمولا زمانی ظاهر می شود که شدت علائم زیاد باشد.

 


5. تاول های آبکی. تاول های کوچک مملو از مایع که می توانند اوایل بیماری و یا در مراحل بعدی ظاهر شوند. تاول ها عمدتا بر روی دست ها تشکیل می شوند. عمدتا افراد میانسال مبتلا به کووید 19، با تاول های پوستی روبرو می شوند.
تاول جزء علائمی است که طی ده روز برطرف می شود.
6. لکه های قرمز و آبی رنگ. ظاهر شدن نقاط آبی و قرمز رنگ بر روی پوست می تواند به دلیل انسداد رگ های خونی به عنوان بخشی از واکنش سیستم ایمنی به این ویروس باشد.
7. راش های مرتبط با سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان. فعالیت بالای سیستم ایمنی می تواند باعث تحریک التهاب قلب و رگ های خونی و در نهایت، لخته شدن خون و علائمی از شوک شود. این مورد، یکی از نادرترین علائمی است که می تواند چند ماه بعد از ابتلا در کودکان مشاهده شود.
علت بروز علائم پوستی ویروس کرونا چیست؟
برخی ضایعات پوستی کووید 19 به دلیل وجود ویروس ظاهر نمی شوند، بلکه واکنشی هستند که سیستم ایمنی نسبت به ویروس نشان می دهد. در بسیاری از افراد، درگیری بیش از حد سیستم ایمنی بدن منجر به بروز واکنش ها و علائم پوستی می شود.
این قبیل واکنش ها عمدتا در افراد مسن دیده می شود، به همین خاطر است که افراد درگیر بیماری کرونا در این رده سنی، با علائم شدیدتری روبرو می شوند.

از کجا بفهمیم ضایعه پوستی علامت ویروس کرونا است؟

در صورتی که نگران بروز علائم پوستی ویروس کرونا هستید، حتما به بهترین متخصص آلرژی مراجعه کنید. پزشک با بررسی علائم تشخیص می دهد که آیا ضایعه پوستی ظاهر شده نشانه ای است از بیماری کرونا یا سایر بیماری ها.
Source: https://theconversation.com/8-ways-the-coronavirus-can-affect-your-skin-from-covid-toes-to-rashes-and-hair-loss-144483

پاسخ

Call Now Button