شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

طرز استفاده از داروهای تنفسی

در برخی بیماری ها مانند بیماری آسم، بیماری انسداد ریوی مزمن و دیگری بیماری های ریوی، یکی از داروهایی که برای بیماران تجویز می شود به صورت داروهای تنفسی یا استنشاقی است. این داروها نیاز به استفاده از نبولایزر دارند. در این مقاله قصد داریم به طرز استفاده از نبولایزر اشاره ای داشته باشیم. نبولایزر یک دستگاه کوچک است که داروی مایع را به شکل غبار در می آورد.
برای استفاده از این دستگاه لازم است که بنشینید و از محفظه ای از دستگاه که در داخل دهان قرار می گیرد، تنفس کنید. دارو از این طریق به مرور و به آرامی با تنفس های آرام و عمیق ظرف 10 تا 15 دقیقه وارد ریه ها می شود. این روش راحت و خوشایند برای رسانیدن دارو به ریه ها انجام می گیرد.

طرز استفاده از داروهای تنفسی
طرز استفاده از داروهای تنفسی

اگر به بیماری آسم مبتلا هستید احتمال دارد که اصلاً نیازی به نبولایزر نداشته باشید. به جای آن می توان از استنشاق دارو استفاده کرد که می تواند به همان اندازه موثر باشد. در این روش از یک اینهیلر یا همان اسپری استفاده می شود. پزشک می تواند بهترین و موثر ترین نوع را برای بیمار انتخاب کند. همچنین برخی افراد نبولایزر را آسان تر از اینهیلر استفاده می کنند و برخی با استفاده از دستگاه خاصی به مشکل بر می خورند. بنابراین نوع دستگاه مورد استفاده بستگی به راحتی بیمار هم دارد. همچنین نوع دارویی که استفاده می شود در انتخاب نوع دستگاه موثر است.
اکثر نبولایزر ها کوچک هستند، بنابراین به راحتی قابل حمل هستند. همچنین اغلب نبولایزر ها با کمپرسورهای هوا کار می کنند.

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

حتماً نبولایزر خود را در فواصل زمانی مشخصی تمیز کنید تا کارکرد درستی داشته باشد. همچنین دستورالعمل های استفاده از دستگاه را مطالعه کنید، زیرا هر سازنده ای طرز استفاده مشخصی دارد. در ادامه به برخی دستور العمل های پایه که برای استفاده از نبولایزر نیاز است، اشاره می کنیم:

– دست ها را خوب بشویید.
– شلنگ دستگاه را به کمپرسور هوا متصل کنید.
– کاپ یا محفظه دارو را طبق تجویز پزشک پر کنید. برای جلوگیری از ریختن دارو سعی کنید محفظه دارو را کاملاً سفت ببندید و همواره به صورت عمودی نگاه دارید.
– شلنگ و قسمتی که در دهان قرار می گیرد را به محفظه دارو متصل کنید.
– دستگاه را در دهان قرار دهید. لب ها کاملاً محکم باشند تا تمامی دارو به دهان و ریه ها منتقل شوند.
– از دهان خود نفس بکشید تا تمامی دارو استفاده شود. این مورد شاید ده تا پانزده دقیقه طول بکشد. در صورت نیاز از گیره بینی استفاده کنید تا تنفس کاملاً از دهان باشد. بهتر است که برای کودکان از ماسک استفاده شود.
– پس از اتمام دارو، دستگاه را خاموش کنید.
– محفظه دارو و قسمتی که در دهان قرار می گیرد را با آب بشویید و با هوا خشک کنید تا برای نوبت بعدی آماده باشد.

منبع : https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000006.htm

پاسخ

Call Now Button