شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

چرا به لوازم آرایشی و بهداشتی حساسیت دارم؟

آمار نشان می دهد که تمامی افراد بزرگسال روزانه از مواد آرایشی و محصولات مراقبت پوست استفاده می کنند. جای تعجب ندارد که این مواد بتوانند واکنش های پوستی و یا حساسیت را به همراه داشته باشند. این واکنش می تواند بلافاصله بعد از استفاده از مواد آرایشی ایجاد گردد.
محصولات آرایشی و بهداشتی از شامپو گرفته تا لوازم آرایش می توانند منجر به بروز حساسیت در افراد مختلف شوند. مشکلات می تواند به صورت راش(قرمزی پوست) و یا واکنش های آلرژیک شدید خود را نشان دهد. گاهی ممکن است این واکنش و حساسیت چندین سال بعد از استفاده از یک محصول ظاهر شود.

انواع حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی

حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی، به دو صورت می تواند ظاهر شود:
– درماتیت تماسی تحریکی: زمانی اتفاق می افتد که استفاده از محصول،بدلیل تحریک زیاد به پوست شما آسیب بزند. در چنین شرایطی، شاهد سوزش و خارش پوست خواهیم بود. در صورتی که خارش ادامه پیدا کند، امکان تشکیل تاول نیز بیشتر خواهد بود.
– درماتیت تماسی آلرژیک: این نوع حساسیت و واکنش زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی درگیر شود و با علائمی مانند قرمزی، تورم، خارش و کهیر همراه خواهد بود. احتمال بروز واکنش آلرژیک در هر ناحیه ای از بدن وجود دارد، ولی صورت، لب ها، چشم ها و گردن حساسیت بیشتری دارند.

گاهی تشخیص این نوع حساسیت ها از هم سخت است و ممکن است هر دو به طور همزمان در فرد دیده شوند.
صابون ها، مواد شوینده، مرطوب کننده ها، لوازم آرایش برای چشم ها، شامپوها، رژ لب های بیست و چهار ساعته و جلا دهنده های ناخن که حاوی متاکریلات هستند، از جمله محصولاتی هستند که بیشترین میزان حساسیت را به همراه دارند.
رنگ مو نیز می تواند منجر به بروز حساسیت شوند، به خصوص آن هایی که حاوی آمونیاک هستند و برای روشن کردن مو، مورد استفاده قرار می گیرند.
محصولات آرایشی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید هستند نیز می توانند مشکلاتی را برای برخی افراد ایجاد کنند.
کرم های ضد پیری نیز می توانند در برخی موارد با درماتیت تماسی تحریکی همراه باشند.
برخی از افراد به کرم های ضد آفتاب، حساسیت نشان می دهند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به این محصولات حساسیت دارید، حتما با پزشک در خصوص نحوه محافظت و مراقبت از پوست تان در برابر نور خورشید، مشورت کنید.

درمان واکنش های پوستی به محصولات آرایشی و بهداشتی

یکی از مهم ترین اقدامات، کنار گذاشتن محصولات آرایشی و بهداشتی است که منجر به بروز حساسیت و علائم می شوند. برخی کرم های هیدروکورتیزونی می توانند عوارضی را برای افرادی که پوست حساسی دارند، به همراه داشته باشند. به همین خاطر، توصیه می شود قبل از مصرف،حتما با متخصص آلرژی مشورت صورت گیرد.

جهت پیشگیری از بروز حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی چه باید کرد؟

– به دنبال محصولات آرایشی و بهداشتی باشید که کمترین میزان مواد تشکیل دهنده را دارند که همین مورد باعث می شود احتمال بروز واکنش های آلرژیک به حداقل برسد.
– قبل از استفاده از محصولات جدید می توانید تست پوستی انجام دهید. به گونه ای که مقدار کمی از محصول را بر روی پوست بالای بازو قرار داده و 48 تا 72 ساعت بعد، پوست را بررسی کنید. در صورت مشاهده قرمزی، تورم، خارش و یا احساس سوزش در ناحیه، شما به محصول مورد نظر حساسیت دارید و نباید از آن استفاده کنید.
– توصیه می شود از خوشبو کننده ها روی لباس استفاده کنید، نه پوست صورت تان. این کار باعث می شود احتمال بروز حساسیت کاهش یابد.
حساسیتی که بلافاصله بعد از استفاده از محصول ایجاد می شود، معمولا بعد از چند روز برطرف خواهد شد. توجه داشته باشید نکته مهم این است که دیگر نباید از محصول مورد نظر استفاده شود.

Source: https://www.webmd.com/allergies/cosmetics

پاسخ

Call Now Button