شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

تزریق واکسن کرونا در افراد آلرژیک

بسیاری از افراد به غذاها، حیوانات، گیا‌هان و خیلی چیزهای دیگر حساسیت دارند.
در این میان افراد زیادی هم هستند که حساسیت های دارویی دارند و امکان استفاده از هر دارویی را ندارند. در رابطه با انواع واکسن نیز به طور کلی پس از تزریق واکسن ها برخی از افراد دچار حساسیت هایی می شوند. پس از تزریق واکسن کرونا نیز مواردیی از بروز حساسیت گزارش شده که برخی را در تزریق این واکسن مردد کرده است.

حساسیت بعد از تزریق کرونا

واکسن کرونا یکی از واکسن هایی است که تزریق آن بسیار حیاتی است. با تزریق این واکسن در طی چهار ساعت اولیه پس از تزریق واکسن،افراد ممکن است دچار واکنش آلرژیک آنی شوند که ممکن است شامل عوارضی از قبیل کهیر، تورم و خس خس سینه (دیسترس تنفسی) باشد. در اینجا به بررسی آلرژی هایی می پردازیم که در صورت داشتن آنها ممکن است تزریق واکسن کرونا برای شما خطر ساز باشد. همچنین مواردی از حساسیت را که داشتن آنها مانعی برای تزریق واکسن کرونا نمی باشد را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

حساسیت به ترکیبات واکسن کرونا

نگرانی از عوارض واکسن کووید


در صورت داشتن واکنش آلرژیک حاد و یا غیرحاد نسبت به هر یک از ترکیبات تشکیل دهنده ی واکسن mRNA COVID-19 نباید هیچکدام از واکسنهای کرونا (Pfizer-BioNTech and Moderna) را دریافت کنید.
در صورتی که سابقه ی واکنش آلرژیک حاد و یا واکنش آلرژیک آنی به هر کدام از مواد و ترکیبات تشکیل دهنده ی واکسن Johnson & Johnson’s Janssen (J&J/Janssen) را پیش از این داشته اید نباید واکسن J&J/Janssen را دریافت کنید.
در صورت داشتن حساسیت به ترکیبات این واکسن ها پیش از دریافت واکسن باید با پزشک خود در رابطه با دریافت آن مشورت کرده و از بی خطر بودن آن با توجه به حساسیتی که دارید اطمینان حاصل کنید.
چنانچه قبلاً واکسن mRNA دریافت کرده و نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته اید، بهتر است در رابطه با تزریق دوز دوم این واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت به پلی اتیلن گلیکول (PEG) یا پلی سوربات

پلی اتیلن گلیکول (PEG) و پلی سوربات (Polysorbate) ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. PEG ماده ای در ترکیبات واکسن های mRNA است و پلی سوربات نیز ماده ای است که در ترکیبات واکسن J & J / Janssen به کار رفته است. در صورت داشتن سابقه ی حساسیت به هر کدام از این ترکیبات باید حتماً پیش از دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

واکسن کووید 19

حساسیت نسبت به سایر واکسن هادر صورت داشتن سابقه ی بروز حساسیت حتی به صورت خفیف به هنگام تزریق هر واکسن و یا داروی تزریقی دیگر برای سایر بیماری ها نیز حتما در رابطه با دریافت واکسن های کرونا با یک پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک شما می تواند در رابطه با تصمیم گیری صحیح در مورد اینکه آیا تزریق واکسن برای شما بی خطر است یا نه شما را به درستی راهنمایی کند.

آلرژی های غیر مرتبط با واکسن ها و مواد دارویی

توصیه ی ما به شما این است که حتی در صورت داشتن سابقه ی واکنش های آلرژیک حاد غیرمرتبط با واکسن ها و داروهای تزریقی نیز از جمله داشتن سابقه ی حساسیت حاد و خفیف نسبت به غذاها، حیوانات، سموم، حساسیت های محیطی، حساسیت به گیاهان و مواردی از این قبیل باز هم واکسن کرونا را با مشورت پزشک آلرژیست دریافت کنید. افراد دارای سابقه ی حساسیت به داروهای خوراکی و کسانی که سابقه ی خانوادگی واکنش های آلرژیک شدید دارند نیز ممکن است با مشورت پزشک خود امکان دریافت واکسن را داشته باشند. بهتر است تزریق واکسن در مرکزی مجهز انجام شود که امکانات لازم برای مراقبت از بیمار در صورت بروز حساسیت را داشته باشد. اگر نگران عوارض واکسن کرونا هستید حتما با بهترین متخصص آلرژی مشورت نمایید .

منبع
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/specific-groups/allergies.html

5 thoughts on “تزریق واکسن کرونا در افراد آلرژیک

 1. نگین - آگوست 8, 2021 در 9:08 ق.ظ

  سلام ببخشید کسایی که حساسیت به آمپول پنی سیلین دارن واسه واکسن کرونا مشکلی ندارن؟

  پاسخ
  • drmahboubi - اکتبر 9, 2021 در 7:46 ق.ظ

   در مراکز تزریق مشاوره های لازم در این خصوص داده میشه و متخصص بعد از بررسی تشخیص میدهند که می توانید تزریق کنید یا خیر

   پاسخ
 2. ز - ش - آگوست 11, 2021 در 2:01 ب.ظ

  سلام ببخشید من نگرانم از اینکه واکسن کرونا رو دریافت کنم چون حساسیت پوستی دارم اگزما و یا پسویازیس روی دستام و کف پاهام می زنه . صبح ها هم که بیدار می شوم یه یکساعتی آبریزش بینی دارم . لطفا راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
 3. زیبا - آگوست 23, 2021 در 12:18 ق.ظ

  سلام من به آمپیسیلین و آموکسی سیلین حساسیت دارم آیا میتوانم واکسن کرونا بزنم؟

  پاسخ
 4. مهسان لک - سپتامبر 15, 2021 در 8:21 ب.ظ

  سلام آقای دکتر
  خانمی۳۸ساله هستم و آسم دارم.
  و ادویه و بوی دود و نم بارون اذیتم میکنه تنگی نفس میگیرم. من واکسن کرونا رو میتونم بزنم؟

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button