شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آیا آلرژی ارثی است؟

شاید تنها آلاینده های هوا عامل عطسه کردن و خارش گلو نباشند. محققان درباره ژنتیکی بودن آلرژی در حال تحقیق هستند. ژنتیک نقشی اساسی در احتمال ابتلا به علائم آلرژی در افراد بازی می کند. همواره سابقه خانوادگی آلرژی وجود داشته است و زمانی که یکی از اعضای خانواده به آلرژی مبتلا هستند احتمال اینکه دیگر افراد خانواده هم به آلرژی مبتلا باشند وجود دارد.

آیا آلرژی ارثی است؟
آیا آلرژی ارثی است؟

آیا همه انواع آلرژی ارثی هستند؟

انواع مختلفی آلرژی وجود دارد. از آلرژی فصلی که با نام تب یونجه شناخته می شود تا آلرژی های شدید غذایی ( برای مثال بادام زمینی ) همگی در دسته بندی آلرژی قرار می گیرند. سابقه فامیلی آلرژی ( ژن های آلرژی ) می توانند تاثیر مستقیمی بر این نوع از آلرژی ها بگذارند. علت اینکه عکس العمل آلرژیک به برخی از مواد نشان داده می شود این است که بدن شکل فعالی از ایمونوگلوبین می سازد. این آنتی بادی به برخی از سلول ها می رود و باعث آزادسازی مواد شیمیایی می شود. این مواد شیمیایی باعث بروز علائم آلرژیک می شوند.
افرادی که آلرژی ندارند هم احتمال دارد که ایمونوگلوبین را در مقابله با برخی از آلرژن ها تولید کنند ولی پاسخی که بدن به آن می دهد شاید به قدر کافی قوی نباشد و علائمی بروز نکند. پزشکان می توانند میزان پاسخ بدن به این ماده را در آزمایش خون یا پوست بررسی کنند. تست آلرژی در همه موارد پیشنهاد نمی شود ولی در برخی موارد برای بیماران توصیه می شود که این آزمایش را انجام دهند. برای مثال شاید حساسیت به برخی خوراکی ها مانند بادام زمینی منجر به انافلاکسی و مرگ فرد شود. در این صورت انجام تست آلرژی اهمیت بالایی پیدا می کند.
علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی و دیگر فاکتورها مانند آب و هوا و غذاها هم به دلیل متغیر بودن در مناطق مختلف می تواند بر آلرژی تاثیر بگذارد.

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

ژن های آلرژی

در صورتی که آلرژی به دلیل تشکیل ایمونوگلوبین ایجاد شود، چه چیزی باعث می شود که برخی افراد ایمونوگلوبین فعالی تولید کنند؟ این پرسش بسیاری از محققین است. تولید ایمونوگلوبین فعال می تواند به دلیل برخی آنتی ژن ها یا ژنتیک باشد. این ژن ها قسمت اصلی سیستم ایمنی بدن هستند، ولی برخی از این ژن ها باعث ایجاد واکنش آلرژیک به برخی مواد غیر مضر می شوند.
طی یک تحقیق که در مونیخ آلمان صورت گرفته است به این نتیجه رسیدند که اگزما یک بیماری آلرژیک پوستی است. این بیماری با جهش یک کروموزوم خاص در بدن مرتبط است. تحقیقات اخیری که بر ژن های آلرژی صورت گرفته است نشان داده است که آلرژی چگونه بر بزرگسالان و کودکان تاثیر می گذارد. می توان امیدوار بود که محققان در یابند که چگونه می توان شیوع آلرژی را پیش بینی کرد ولی هنوز علمی در این زمینه در دسترس نیست.
آلرژی قطعاً یک مشکل ژنتیکی است ولی ژنتیک در این زمینه کاملاً مورد بررسی قرار نگرفته است. برای مثال سوالی که مطرح می شود این است که آیا می توان با مطالعه ژنتیک متوجه شد که یک فرد در آینده به آسم مبتلا می شود؟ هنوز جواب این سوال منفی است ولی هر روز با انجام مطالعات گسترده قصد داریم به جواب این سوال نزدیک تر شویم.

منبع : https://www.everydayhealth.com/allergy/allergies-and-your-genes.aspx

پاسخ

Call Now Button