شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آگر آلرژی به آلودگی هوا دارید بخوانید!!

چه در یک شهر شلوغ و یا در حومه شهر زندگی کنید، آلودگی هوا چیزی است که همه ما در یک نقطه با آن مواجه می شویم. توسعه صنعتی و افزایش سریع تعداد وسایل نقلیه در جاده ها، فرار از آلودگی را برای افراد جامعه دشوارتر کرده است. غلظت بالای مواد شیمیایی مانند نیتروژن دی اکسید، دی اکسید گوگرد و ذرات گازوئیل از اگزوز وسایل نقلیه موتوری و کارخانه ها هر روز هوا را آلوده می کند. پژوهشی که اخیرا توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد، نشان داد که از هر 10 نفر روی زمین 9 نفر از هوای بسیار آلوده تنفس می کنند. هند یکی از آلوده ترین کشورهای جهان است. در واقع، از 10 شهر آلوده جهان، 9 شهر در هند هستند. این آلاینده ها برای افرادی که آن را تنفس می کنند مضر هستند، همچنین آلاینده ‌های هوا به عنوان تشدید کننده و ایجاد کننده حساسیت شناخته شده‌اند، زیرا می‌توانند آلرژن‌ های گرده را به بخش‌های کوچک‌تر پراکنده کنند. آلودگی هوا، نه تنها بر روی فردی که آلرژی به آلودگی دارد، بلکه بر فردی که از آلرژی به گرده رنج می برد نیز تأثیر می گذارد.

آلرژی به آلودگی

محرک ها و علل آلرژی ناشی از آلودگی هوا چیست؟

با افزایش سریع شهرنشینی، صنعتی شدن و تغییرات سبک زندگی ناشی از آن، آلاینده های هوا در حال افزایش بوده و منجر به افزایش تعداد آلرژی های ناشی از آلودگی هوا نیز شده است. تعدادی از آلاینده های هوای بیرون از علل ایجاد کننده آلرژی آلودگی در افراد هستند از جمله:

 • دود سیگار
 • عطر
 • دود وسایل نقلیه
 • انتشار گازهای گلخانه ای از دودکش کارخانه ها
 • گرد وغبار
 • گرده ها
 • آفت کش ها و حشره کش ها
 • دود و بخار شیمیایی
 • باران اسیدی


اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان بسیار زیاد است. سالانه 7 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. از این رو، آگاهی از علل و عوارض آلودگی هوا و رفع آن حائز اهمیت است.بهترین متخصص آلرژی می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند .

چگونه علائم آلرژی آلودگی را تشخیص دهید؟

کسانی که فقط به دلیل آلودگی از آلرژی رنج می برند دچار خارش، سوزش گلو، آبریزش بینی، عطسه و اشک چشم می شوند. اما برای کسانی که از سایر آلرژی های موجود در هوا، به ویژه گرده گل رنج می برند، علائم ممکن است تشدید شوند، حتی ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اثرات آلودگی در یک فرد آلرژیک علائمی مشابه سایر آلرژی‌ها را نشان می‌دهد، به همین دلیل است که تشخیص اینکه یک فرد ممکن است از کدام نوع آلرژی رنج می‌برد، کمی سخت می باشد. برای کمک گرفتن در این مورد بهتر است به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید.

برخی از بیماری های جدی ناشی از آلرژی ناشی از آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا یک خطر بزرگ زیست محیطی برای سلامت تمام انسانهاست و به طور تصاعدی در حال افزایش بوده و باعث ایجاد چندین بیماری ناشی از آلودگی هوا نیز شده است. آلرژی ناشی از آلودگی هوا باعث ایجاد بیماری آلرژیک تنفسی و تعدادی دیگر از بیماری های مرتبط با آلودگی می شود.

در اینجا لیستی از بیماری های ناشی از آلودگی هوا آمده است :

 • بیماری های قلبی
 • سرطان ریه
 • آسم
 • سکته
 • التهاب مزمن راه های هوایی یا برونشیت

اثرات مضر آلودگی هوا جدی است؛ یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری قلبی در نتیجه آلودگی هوا است. علاوه بر این، آلرژی به آلودگی هوا می تواند باعث رینیت آلرژیک یا تب یونجه شود، وضعیتی که تا 40 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع، طبق یک مطالعه، از هر 2 نفر یک نفر تا سال 2050 در سراسر جهان دچار آلرژی خواهد شد.

درمان آلرژی آلودگی هوا

مانند سایر آلرژی ها، هیچ درمان قطعی برای آلرژی های ناشی از آلودگی وجود ندارد. بهترین گزینه این است که قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا را کاهش دهید تا آلرژی شما تحریک نشود. اگر آلرژی شما شروع شد، می توانید با مشورت پزشک از آنتی هیستامین ها یا اسپری های بینی استفاده کنید.

برای درمان آلرژی به آلودگی هوا ، بهترین راه برای مدیریت آلودگی هوا، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا است. در حالی که ممکن است این مساله امری امکان پذیر نباشد، می توانید برخی از داروهای آلرژی ناشی از آلودگی را مصرف کنید تا قرار گرفتن در معرض آن عوامل تحریک کننده محدود شود.

راهکارهای پیشگیری از آلودگی هوا عبارتند از:
استفاده از ماسک یکبار مصرف به خصوص در هنگام ترافیک شدید
اگر سیگار می کشید، راه ایده آل برای کمک به کسانی که از آلرژی رنج می برند ترک آن است
برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به داخل منزل، پنجره ها را بسته نگه دارید
از عطرهای تند خودداری کنید و از دوستان و خانواده خود بخواهید همین کار را انجام دهند.
همچنین می توانید برای درمان آلرژی خود آنتی هیستامین مصرف کنید، اما لطفاً برای تجویز صحیح آن حتما با پزشک مشورت کنید.
اسپری های بینی را برای کاهش علائم آلرژیک و رفع گرفتگی مجاری بینی مسدود شده، در دسترس داشته باشید
بهداشت را به خوبی رعایت کنید

آیا می توانید به آلودگی آلرژی داشته باشید؟
بله، ممکن است به آلودگی حساسیت داشته باشید. با افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن، آلودگی هوا افزایش یافته است. به همین ترتیب، موارد آلرژی به آلودگی هوا نیز افزایش یافته است. در واقع، آلودگی هوا به تنهایی باعث ایجاد رینیت آلرژیک در 40 درصد از جمعیت جهان می شود.

آیا کیفیت بد هوا می تواند باعث آلرژی آلودگی هوا شود؟
آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی مرتبط با ایجاد بیماری های مزمن تنفسی آلرژیک در افراد است و همچنین نشان داده شده است که رشد ریه را در کودکان و نوجوانان مختل می کند. از این رو، کیفیت بد هوای مضر می‌تواند برای سلامتی افراد آلرژیک مضر باشد.


پاسخ

Call Now Button