شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آلرژی در نوزادان شیرخوار

آلرژی در نوزادان شیرخوار

نوزادان شیرخوار هم می توانند به انواع مختلفی از آلرژی مبتلا شوند. واکنش آلرژیک زمانی رخ می دهد که بدن نوزاد پاسخ غیر معمولی به مواد بی ضرر مانند صابون یا برخی غذاها داشته باشد.
کودکانی که پوست حساسی دارند به احتمال بیشتری به راش پوستی مبتلا می شوند. حتی تحریکی ساده هم می تواند برای بروز راش پوستی کافی باشد.
تشخیص علت واکنش آلرژیک یا حساسیت پوست می تواند به پزشکان کمک کند تا از بروز آلرژی در آینده پیشگیری کنند و حتی به درمان واکنش های آلرژیک در آینده منجر شود.

آلرژی در نوزادان شیرخوار
آلرژی در نوزادان شیرخوار

انواع آلرژی در کودکان شیرخوار

نوزادان به علل مختلفی به انواع راش پوستی مبتلا می شوند. برخی از واکنش های آلرژیک می تواند علائم خاصی مانند استفراغ یا تهوع در پی داشته باشد. برخی از واکنش های آلرژیک متداول شامل موارد زیر است:

اگزما در نوزادان شیرخوار

اگزما یکی از آلرژی های متداول در نوزادان است. انواع بسیار مختلفی از بیماری اگزما وجود دارد ولی اگزمای آتوپیک یکی از شایع ترین انواع اگزما در کودکان کم سن و سال و نوزادان است. اگزما موجب بروز برآمدگی های قرمز رنگ کوچک می شود و حالتی فلسی بر روی پوست ایجاد می کند و باعث خشکی پوست می شود.این بیماری می تواند از ترکیبی از علل ژنتیکی و محیطی ایجاد شود.
علل شایع اگزما می تواند شامل برخی پارچه های حساسیت زا، غذاها،گرد و غبار، صابون ها و گرما باشد. راش اگزما در نوزادان بزرگ تر کمی متفاوت است. بر طبق گزارش انجمن ملی اگزما، این بیماری در نوزادان کوچک تر از 6 ماه بیشتر در نواحی کف سر، صورت و پیشانی رخ می دهد. در نوزادان بین 6 ماه تا یک سال هم بیشتر در نواحی زانو ها و آرنج دیده می شود.

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

کهیر پاپولی در نوزادان شیرخوار

کهیر پاپولی یک نوع واکنش آلرژیک موضعی است که از نیش حشرات به وجود می آید. نیش بسیاری از حشرات مانند پشه ها، کرم های ریز و کنه ها می تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود. این نوع واکنش بیشتر در کودکان بین 2 تا 6 سال دیده می شود ولی در برخی موارد در نوزادان شیرخوار هم دیده می شود.
این نوع واکنش آلرژیک باعث بروز برآمدگی های قرمز رنگ و خوشه ای می شود. برخی از این برآمدگی ها با مایع پر شده اند. کهیر پاپولی می تواند برای روزها یا حتی هفته ها دوام آورد.

کهیر در نوزادان شیرخوار

زمانی که بدن به یک ماده آلرژی دارد، ماده ای شیمیایی به نام هیستامین را آزاد می کند که این ماده می تواند منجر به بروز کهیر و دیگر واکنش های آلرژیک شود. از علائم شایع کهیر می توان به خارش، برآمدگی های قرمز بر روی پوست و … اشاره کرد. این برآمدگی ها از لحاظ سایز و شکل تغییر می کنند و معمولاً قرمز رنگ یا صورتی رنگ هستند و حاشیه ای نازک و قرمز رنگ دارند. کهیر ها در هر جای بدن می توانند ظاهر شوند و در اغلب موارد به صورت خوشه ای ظهور می کنند.

آلرژی غذایی در کودکان شیرخوار

در نتیجه آلرژی غذایی هم احتمال بروز کهیر وجود دارد. بر طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است حدوداً 6 درصد از کودکان 2 ساله و کمتر به آلرژی غذایی مبتلا هستند.
علائم و نشانه های آلرژی غذایی می تواند شامل واکنش پوستی یا بروز علائمی در سیستم تنفسی یا مشکلاتی در روده ها باشد.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/322484.php

2 thoughts on “آلرژی در نوزادان شیرخوار

 1. مژگان - آوریل 16, 2022 در 7:14 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید.. من دخترم ۵ ماه و یکه هفته ایی دارم،،،که خواب درستی نداره .مخصوصا شبا ب زور دو ساعت میتونه راحت بخوابه.. میخواستم ببینم چجوری باید متوجه شم آیا آلرڗی داره یا ن

  ایا ازمایشی چیزی هست که انجام بدم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 2. مژگان - آوریل 16, 2022 در 7:15 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید.. من دختر ۵ ماه و یکه هفته ایی دارم،،،که خواب درستی نداره .مخصوصا شبا ب زور دو ساعت میتونه راحت بخوابه.. البته خیلیم کم اشتهاست به زووور ساید دو واحد شیر رو بکجا یخوره ،،میخواستم ببینم چجوری باید متوجه شم آیا آلرڗی داره یا ن

  ایا ازمایشی چیزی هست که انجام بدم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🙏🙏

  پاسخ

پاسخ

Call Now Button