شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه، یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه 08:00 الی 17:00
پنجشنبه ها 08:00 الی 12:00
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آلرژی به بادام زمینی یک واکنش نادرست سیستم ایمنی بدن به پروتئین‌های موجود در بادام زمینی است. در این واکنش، سیستم ایمنی بدن به اشتباه بادام زمینی را به عنوان یک عامل خطرناک تشخیص می‌دهد و به تولید مواد شیمیایی مانند هیستامین و سایر ترکیبات پاسخ می‌دهد که به علائم و نشانه‌های آلرژی منجر می‌شود. آلرژی به بادام زمینی می‌تواند در هر سنی آغاز شود. برخی از افراد ممکن است در طی زمان از آلرژی به بادام زمینی بهبود یابند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دچار آلرژی مداوم به این ماده باشند. درمان این آلرژی اغلب شامل مدیریت نشانه‌ها، پیشگیری از تماس با بادام زمینی، و در موارد خاص، درمان آلرژی است.

علت آلرژی به بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی به دلیل واکنش نادرست سیستم ایمنی بدن به پروتئین‌های موجود در بادام زمینی ایجاد می‌شود. بیشتر آلرژن‌ها (موادی که واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کنند) در پوسته یا قسمت خارجی بادام زمینی قرار دارند. پروتئین‌های مهمی که می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک به بادام زمینی شوند، شامل زیرین هستند:

 • آراکیدن (Ara h):این گروه پروتئینی در بادام زمینی وجود دارد و یکی از اصلی‌ترین عوامل مسئول برای واکنش‌های آلرژیک به این مواد است
 • پروتئین‌های دیگر: مانند آراکیدن، سایر پروتئین‌ها نیز در بادام زمینی وجود دارند و می‌توانند واکنش‌های آلرژیک را ایجاد کنند.

آلرژی به بادام زمینی ممکن است به دلیل عوامل ژنتیک نیز رخ دهد، به عبارت دیگر، اگر یکی از والدین فرد آلرژی به بادام زمینی داشته باشد، احتمال آلرژی در فرزندان نیز افزایش می‌یابد. واکنش آلرژیک به بادام زمینی می‌تواند متنوع باشد، از علائم خفیف گرفته تا واکنش‌های جدی که شامل مشکلات تنفسی و حتی آنافیلاکسی (واکنش حاد و زندگی‌تهدیدکننده) باشد. برای افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، اجتناب از مصرف و یا مصرف آن با احتیاط و تحت نظر پزشک مهم است.

حساسیت به بادام زمینی چند روز طول میکشد؟

مدت زمانی که حساسیت به بادام زمینی طول می‌کشد، از فرد به فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • شدت حساسیت:  اگر حساسیت به بادام زمینی شما شدیدتر باشد، واکنش‌های آلرژیک نیز ممکن است سریعتر و شدیدتر ایجاد شود.
 • مقدار مصرف: مقدار بادام زمینی مصرف شده نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد. مصرف مقدار زیاد بادام زمینی ممکن است علائم حساسیت را در مدت زمان کوتاه‌تر ایجاد کند.
 • نوع واکنش آلرژیک: در برخی از موارد، واکنش‌های آلرژیک ممکن است در عرض چند دقیقه پس از مصرف آغاز شوند، در حالی که در موارد دیگر، ممکن است چند ساعت طول بکشد.
 • وضعیت فردی: وضعیت فیزیکی و سلامتی کلی فرد نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد. برخی افراد ممکن است به دلیل فرهنگ آلرژیک یا عوارض دیگر، نسبت به بادام زمینی حساسیت نشان دهند.

در کل، بیشتر واکنش‌های آلرژیک در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از مصرف بادام زمینی آغاز می‌شوند. با این حال، در موارد شدیدتر، واکنش‌ها ممکن است سریعتر و حتی در عرض چند ثانیه ایجاد شوند.

علائم آلرژی به بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی می‌تواند علائم گوناگونی ایجاد کند، از علائم خفیف گرفته تا علائم جدی. این علائم معمولاً در مدت چند دقیقه تا چند ساعت پس از مصرف بادام زمینی ظاهر می‌شوند. علائم شدیدتر ممکن است به شکل واکنش آنافیلاکسی، که واکنش حاد و زندگی‌تهدیدکننده است، ظاهر شوند. در زیر، علائم آلرژی به بادام زمینی آورده شده‌اند:

 • حساسیت در دهان و گلو: خارش یا تحریک در دهان و حلق و تورم دهان یا لبها.
 • علائم پوستی: قرمزی، خارش یا حساسیت در پوست.
 • علائم گوارشی: درد یا تورم شک و استفراغ یا اسهال.
 • علائم تنفسی: سرفه یا عطسه – خس خس صدا در حلق و مشکلات تنفسی مانند سرفه دائمی یا خس خس مزمن.
 • علائم عصبی: سردرد یا سرگیجه.
 • واکنش آنافیلاکسی (واکنش حاد): تنگی نفس یا آنافیلاکسی: این یک واکنش زندگی‌تهدیدکننده است که شامل تنگی نفس، سرفه شدید، کاهش فشار خون، و در موارد شدیدتر، افت قلبی و از دست دادن هوش می‌شود. این حالت نیاز به فوریت درمان پزشکی دارد.

در صورت تجربه هر یک از این علائم، به ویژه واکنش‌های شدید، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و مشورت حرفه‌ای و درمان مناسب را دریافت کنید. 

درمان آلرژی به بادام زمینی

درمان آلرژی به بادام زمینی اغلب شامل مدیریت نشانه‌های آلرژی و پیشگیری از تماس با بادام زمینی می‌شود. اگر در فرد تشخیص آلرژی به بادام زمینی داده شود، پزشک می‌تواند یک برنامه درمانی مناسب تجویز کند. در ادامه، چند روش درمانی برای آلرژی به بادام زمینی آورده شده است:

 • اجتناب از بادام زمینی: مهمترین راه مدیریت آلرژی به بادام زمینی اجتناب از مصرف آن است. این روش شامل خودداری از مصرف بادام زمینی و محصولاتی است که حاوی آن هستند.
 • آموزش درمان ناگهانی : آموزش به فرد یا خانواده درباره استفاده از اپی‌پن (آدرنالین) به عنوان درمان فوری واکنش حاد آلرژی بسیار اهمیت دارد. این دارو به شکل آمپول به صورت زیر پوستی تزریق می‌شود و می‌تواند در مواقع اضطراری تا رسیدن به مراکز درمانی فوری، واکنش‌ها را کاهش دهد.
 • داروها : در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای آنتی‌هیستامین یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) تجویز کند تا علائم خفیف آلرژی را کاهش دهد.
 • آزمایش‌های حساسیت: انجام آزمایش‌های حساسیت توسط پزشک جهت ارزیابی دقیق‌تر سطح حساسیت فرد به بادام زمینی انجام میشود.
 • درمان آلرژی متقاضیان تحت نظر پزشک: برخی از افراد ممکن است به درمان آلرژی ایمونوتراپی نیاز داشته باشند. این روش درمانی با افزایش تدریجی میزان آلرژن در بیمار به تحمل بیشتری آن کمک میکند.

هر چند که در حال حاضر درمان نهایی برای آلرژی به بادام زمینی وجود ندارد، اما مدیریت مناسب نشانه‌ها و پیشگیری از تماس با آلرژن می‌تواند به کنترل و بهبود کیفیت زندگی فرد کمک کند. این مسائل همیشه با مشورت و هماهنگی با پزشک و تیم درمانی متخصص انجام می‌شود.

پیشگیری از تماس با بادام زمینی

 •  برچسب‌های محصولات مصرفی را مطالعه کنید تا اطمینان حاصل شود که محصولات بدون بادام زمینی هستند.
 •  از دیگران بخواهید که هنگام آماده‌سازی غذاها یا در محیط‌های عمومی از بادام زمینی استفاده نکنند.
 •  در مکان‌های عمومی مانند رستوران‌ها، به کارکنان اطلاع دهید که شما به بادام زمینی حساسیت دارید.

پاسخ

تماس سریع