شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

آلرژی بینی

رینیت آلرژیک چیست؟

کلمه رینیت به معنی “التهاب بینی” است. مایعی به نام مخاط در بینی ایجاد می شود. این مایع معمولاً شفاف و رقیق است. این مخاط کمک می کند تا گرد و غبار ، بقایای مواد و آلرژن ها از ریه ها خارج شود. موکوس یا همان مخاط، ذراتی مانند گرد و غبار و گرده و همچنین باکتری ها و ویروس ها را به دام می اندازد.

موکوس معمولاً از پشت گلو تخلیه می شود. شما بیشتر اوقات از این موضوع آگاه نیستید زیرا مقدار کمی است و رقیق است. هنگامی که بینی تحریک می شود ، ممکن است مخاط بیشتری ایجاد کند ، که ضخیم و زرد کمرنگ می شود. ممکن است مخاط از قسمت جلوی بینی و همچنین پشت بینی گردش کند. مواد موجود در مخاط ممکن است قسمت پشت گلو را تحریک کرده و باعث سرفه شود. چه عواملی باعث ایجاد رینیت می شود؟

تحریک کننده ها یا آلرژن ها (موادی که باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شوند) ممکن است باعث ایجاد رینیت شوند. سلولهای بدن شما با آزاد کردن هیستامین و سایر مواد شیمیایی نسبت به این مواد تحریک کننده یا حساسیت زا واکنش نشان می دهند. رینیت اغلب یک بیماری کوتاه مدت است. این عارضه به خودی خود بعد از چند روز برای بسیاری از افراد پاک می شود. در برخی دیگر ، به ویژه آنهایی که آلرژی دارند ، رینیت می تواند یک مشکل مزمن باشد. مزمن به معنای آن است که تقریباً همیشه فرد را درگیر می کند یا عود می کند. رینیت با قرار گرفتن در معرض آلرژن می تواند هفته ها تا ماه ها ادامه داشته باشد.

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

انواع رینیت چیست؟

انواع مختلفی از رینیت وجود دارد:

رینیت آلرژیک در اثر آلرژی به موادی به نام آلرژن ایجاد می شود.

رینیت آلرژیک فصلی گاهی اوقات “تب یونجه” نامیده می شود. این یک واکنش آلرژیک به گرده درختان ، چمنها و علفهای هرز است. این نوع رینیت عمدتاً در بهار و پاییز رخ می دهد ، هنگامی که گرده هایی از درختان ، چمن ها و علفهای هرز در هوا قرار دارند.
رینیت آلرژیک سالانه توسط آلرژن هایی ایجاد می شود که در تمام طول سال وجود دارد. علل اصلی این نوع رینیت آلرژیک عللی مثل کنه های گرد و غبار، شوره های حیوانات و بقایای سوسک ها است.

رینیت غیر آلرژیک در اثر آلرژن ایجاد نمی شود. دود ، مواد شیمیایی یا سایر مواد حساسیت زا در محیط ممکن است باعث ایجاد رینیت غیر آلرژیک شود. تغییرات هورمونی ، نقایص ساختاری بینی (مانند سپتوم انحراف یافته) و استفاده بیش از حد از اسپری بینی نیز ممکن است باعث ایجاد آن شود. بعضی اوقات داروها باعث ایجاد آن می شوند. در اغلب مواقع علت این نوع رینیت تشخیص داده نمی شود. اما در بیماران مبتلا به آسم غیر آلرژیک شایع است. علائم آن مشابه علائم آلرژی است.

احتمالاً رینیت عفونی شایعترین نوع رینیت است. همچنین به عنوان سرماخوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی (URI) شناخته می شود. سرماخوردگی وقتی اتفاق می افتد که ویروس سرماخوردگی در غشاهای مخاطی حفره های بینی و سینوس مستقر شود و باعث عفونت شود.

علائم رینیت چیست؟

علائم رینیت شامل موارد زیر است:

– خارش در بینی و چشم
– عطسه
– احتقان بینی
– آبریزش بینی
– مخاط (خلط) در گلو

تفاوت آلرژی و سرما خوردگی

بعضی اوقات نمی توان تفاوت بین آلرژی و سرماخوردگی را تشخیص داد. بیش از صد گونه ویروس سرماخوردگی وجود دارد. هرکدام از ویروس ها در بعضی از فصل ها وجود دارد و به همین دلیل ممکن است سرماخوردگی را با یک حساسیت فصلی اشتباه کنید، ولی آلرژی هر سال در همان دوره اتفاق می افتد و تا زمانی که آلرژن در هوا موجود باشد، علائم آلرژی طول می کشد (معمولاً 2-3 هفته). آلرژی ها به همراه سایر علائم باعث خارش بینی و چشم ها می شوند. سرماخوردگی حدود یک هفته طول می کشد و خارش بینی و چشم ها کمتر است.

در پایان باید گفت که رینیت یا آلرژی انواع مختلفی دارد و با سرماخوردگی متفاوت است. در صورتی که دچار این مشکل شدید، می توانید با مراجعه به بهترین پزشک فوق تخصص آسم و آلرژی برای درمان آن اقدام نمایید.

منبع : https://www.aafa.org/rhinitis-nasal-allergy-hayfever/

پاسخ

Call Now Button