شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

انواع تست های تشخیص آلرژی را اینجا بخوانید!

تست آلرژی

امروزه بسیاری از افراد با مشکلاتی مانند آسم و آلرژی روبرو هستند. متخصصین آسم و آلرژی با تشخیص صحیح این موارد، به روند درمان بیمار کمک می کنند. هدف ما در این مقاله، بررسی تست آلرژی و آسم به صورت جداگانه می باشد.

تست های تشخیصی آلرژی

تست آلرژی، جهت تعیین و شناسایی آلرژن ها و موادی هستند که بدن نسبت به  آن ها واکنش نشان می دهد. آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن که نقش دفاعی دارد، واکنش های بیشتری را به محیط نشان خواهد داد. که در چنین شرایطی فرد با علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه، گرفتگی بینی و یا خارش چشم ها روبرو خواهد شد.

آلرژن چیست؟

آلرژن، ماده ای است که منجر به بروز واکنش های آلرژی و حساسیتی در بدن می شود. در صورتی که آلرژنی در زیر لایه پوست قرار بگیرد، سیستم ایمنی به این ماده حمله می کند که با آزاد شدن آنتی بادی ها و دفاع در برابر این ماده همراه می باشد.

زمانی که آنتی بادی به آلرژن متصل شود، ماده شیمیایی به نام هیستامین آزاد می شود. در این حین، تغییراتی در داخل بدن اتفاق می افتد که عبارت است از:

 • گشاد شدن رگ های خونی
 • خارج شدن مایع از رگ های خونی که منجر به بروز علائمی مانند قرمزی و تورم خواهد شد
 • تولید موکوز بیشتر در بدن که منجر به بروز علائمی مانند گرفتگی و آبریزش بینی خواهد شد
 • تحریک پایانه های عصبی
 • تولید اسید بیشتر در معده

در موارد شدید، شاهد افت ناگهانی فشار خون به دلیل گشاد شدن رگ های خونی، و هم چنین التهاب مجاری هوایی و تنگی نفس خواهیم بود.

آزمایش خون و تست پوستی، از جمله تست هایی هستند که در تشخیص آلرژی استفاده می شوند. امکان تداخل دارویی در تست های پوستی وجود دارد، اما نتایج را سریع نشان خواهد داد.

اکنون به بررسی هر یک از این تست ها خواهیم پرداخت.

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تست پوستی در تشخیص آلرژی

تست های پوستی، در شناسایی و تعیین آلرژن ها (مواد حساسیت زا) کاربرد دارند. این تست ها معمولا نتایج را خیلی سریع نشان می دهند. دو نوع تست پوستی وجود دارد. نوع اول آن تست پوستی پریک نام دارد.

 • قبل از انجام این تست، نباید آنتی هیستامین مصرف شود. مصرف هر گونه داروی دیگر باید به پزشک اطلاع داده شود، چرا که بر نتیجه تست تاثیر می گذارند.
 • روز انجام تست، از زدن لوسیون و اسپری بر روی پوست خودداری کنید.
 • ممکن است نتیجه تست مثبت باشد، اما هیچ گونه علامتی از آلرژی مشاهده نشود. که در چنین شرایطی اصطلاحا گفته می شود نتیجه مثبت کاذب و یا منفی کاذب بوده است. منفی کاذب می تواند خطرناک باشد، چرا که فرد از تماس با آلرژن ها خودداری نمی کند.

روند انجام تست پوستی پریک به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا ناحیه مورد نظر (پوست) با الکل تمیز می شود.
 • پوست نشانه گذاری می شود تا آلرژن های مختلف و میزان واکنش پوست بررسی شود.
 • مقدار کمی از آلرژن بر روی پوست گذاشته می شود.
 • سطح پوست، زیر آلرژن به آرامی سوراخ می شود تا مقداری از آلرژن به داخل پوست راه پیدا کند. این کار با درد همراه نیست، تنها ممکن است برخی افراد احساس خوشایندی نداشته باشند.
 • بعد از پایان این مراحل، باید منتظر هر گونه واکنش باشیم. که معمولا بین 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. قرمزی و ملتهب شدن پوست به معنای واکنش و حساسیت می باشد.
 • در پایان، میزان حساسیت باید تعیین شود. برآمدگی و التهاب پوست معمولا طی چند ساعت برطرف خواهد شد.

نوع دوم تست پوستی به این صورت است که ماده آلرژن به داخل پوست بازو و یا ساعد تزریق و واکنش های آلرژیک بررسی می گردد.

آزمایش خون در تشخیص آلرژی

معمولا پزشک در صورت مشاهده علائمی مانند آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه، خارش چشم ها و یا تنگی نفس، از بیمار می خواهد آزمایش خون بدهد. جهت انجام این تست، نمونه خون از بیمار گرفته می شود. در این تست، میزان آنتی بادی IgE در خون اندازه گیری می شود. هر چه میزان این آنتی بادی بیشتر باشد، بیشتر در معرض آلرژی خواهید بود.

آزمایش خون معمولا در مواردی توصیه می شود که فرد قادر به کنار گذاشتن داروها از چند روز قبل از انجام تست نمی باشد.

تست آلرژی با آزمایش خون

تست آلرژی با آزمایش خون

تست های تشخیصی آسم

 • اسپیرومتری

اسپیرومتری، از جمله تست هایی است که به بررسی وضعیت و عملکرد ریه ها می پردازد. جهت انجام این تست، فرد باید در ماشینی به نام اسپیرومتر بدمد تا میزان هوای دم و بازدم اندازه گیری شود. از این تست، در تشخیص آسم نیز استفاده می شود.

پیش از انجام این تست، مصرف سیگار و دخانیات باید کنار گذاشته شود. مصرف بیش از حد مواد غذایی پیش از انجام تست می تواند بر روی قدرت تنفس تاثیر بگذارد.

از پوشیدن لباس های تنگ روز جراحی خودداری کنید، چرا که می توانند تنفس را محدود کنند. توصیه هایی در خصوص مصرف دارو از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

روند انجام اسپیرومتری

اسپیرومتری که در حدود 15 دقیقه طول می کشد، شامل مراحل زیر می باشد:

 • ابتدا فرد باید بر روی صندلی بنشیند. بینی بسته نگه داشته می شود.
 • سپس پزشک از بیمار می خواهد نفس عمیقی بکشد و نفس خود را برای مدت چند ثانیه حبس و سپس رها کند.
 • این تست تقریبا سه بار تکرار می شود تا از صحت تست اطمینان حاصل شود.

نتایج طبیعی این تست در هر فردی به صورت متفاوت ظاهر می شود که بستگی به عواملی از قبیل سن، قد و جنس دارد. پیش از انجام تست، پزشک پیش بینی هایی را انجام می دهد و بعد از اتمام تست، به مقایسه نتیجه تست آلرژی با نتایج پیش بینی شده می پردازد.

چکیده مطالب

تست آلرژی می تواند با توجه به شرایط مراجعه کننده و عوارضی که وی را درگیر کرده اند، توسط متخصص آسم و آلرژی صورت پذیرد. لذا به منظور تشخیص دقیق علت آلرژی، شما می توانید به کلینیک ها معتبر آلرژی مراجعه نمایید.

پاسخ

Call Now Button