شماره های تماس (021) 26 70 20 70
(021) 26 70 37 70
ساعت کاری مطب شنبه الی پنجشنبه بجز یکشنبه ها۱۵:۰۰ الی ۲۱:۰۰
پنجشنبه ها ۱۲:۰۰ الی ۱۸:۰۰
آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، ،بین میرداماد وظفر
روبروی ایستگاه متروشریعتی،خیابان زیبا،پلاک60،طبقه دوم

بیماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی Chronic obstructive pulmonary که به اختصار COPD گفته می شود اصطلاحی است که معمولا به برونشیت مزمن و آمفیزم می گویند . این بیماری پنجمین علت شایع مرگ و میر در آمریکای شمالی است ، و هر سال حدود 8000 نفر در کانادا در اثر این بیماری می میرند ، و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در حال افزایش است .

علل بیماری انسدادی ریوی

بیشتر موارد بیماری انسدادی مزمن ریوی از دود کشیدن ناشی می شود . ممکن است 20 تا 30 سال طول بکشد تا نشانه های این بیماری ظاهر شوند . مردان بیشتر از زنان ممکن است به این بیماری دچار شوند، گرچه با سیگاری شدن زنان نیز این نسبت در حال تغییر است . همچنین بروز این بیماری به طور خانوادگی و ارثی نیز دیده می شود، و در بعضی خانواده ها خطر ابتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم بیشتر است . بعضی فاکتور ها یا عوامل ناشناخته نیز در بروز این بیماری نقش دارند .

بیماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی

برونشیت مزمن و آمفیزم بر خلاف آسم، آلرژی ، یا سرماخوردگی به طور دائم به ریه ها صدمه می زنند . درمان باعث بهبود این صدمه ها نمی شود بلکه فقط موجب می شود آسیب ها تحمل پذیر تر شوند . از انجا که راهی برای اصلاح ریه آسیب دیده از آمفیزم و برونشیت مزمن وجود ندارد ، بیماری انسدادی مزمن ریوی بیماری خطرناک و عاجز کننده ای است . حدود نیمی از مبتلایان به COPD به طریقی محدودیت دارند، یک چهارم آن ها مجبورند دست کم بخشی از روز ها را در تخت بستری باشند .

دکتر یعقوب محبوبی اسکوئی فوق تخصص آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی با بهره گیری از بروزترین متدهای علمی دنیا به تشخیص و بهبود علائم آلرژی و آسم می پردازد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن های 26702070-26703670 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

نشانه اصلی COPD تنگ نفس است . اغلب افراد میانسال به بالا به کوتاه بودن نفس خود توجهی ندارند زیرا آن را بدلیل بالا رفتن سن می دانند ، لذا به فوق تخصص آسم و آلرژی مراجعه نمی کنند . درست است که گنجایش ریه با بالا رفتن سن کم می شود ، اما کاهش گنجایش ریوی مربوط به سن مانع فعالیت های کاری و عادی روزمره نمی شود .
احتمال دارد برای تشخیص فرد را برای آزمایش اسپیرومتری بفرستند . این آزمایش به این صورت است که شخص باید تا حد توان در لوله ی کوچکی فوت کند، لوله به دستگاهی مربوط است وآن دستگاه مقدار هوایی را که شخص می تواند در مدت معینی از ریه بیرون دهد اندازه گیری می کند . ممکن است از سینه عکس بگیرند و آزمایش خون انجام دهند تا ببینند به ریه صدمه ای وارد شده است یا نه و امکان دارد مقدار اکسیژن موجود در گردش خون را اندازه گیری کنند . از روی این آزمایش ها پزشک می فهمد که آیا شخص آمفیزم یا برونشیت دارد یا نه . بعضی ها برونشیت دارند، بعضی ها به آمفیزم دچار شده اند ، بعضی هم به هر دو .

پاسخ

Call Now Button